Dekton Taga 12mm
Bänkskivan Taga är en mörkare variant - inspirerad av den fantastiska kvartsiten Taj Mahal. Här har det skapats mörkare kontraster som ger mer karaktär till skivans utseende. Dekton Taga finns i polerad yta.
-
Beskrivning
Dektons exemplariska material har tagit marknaden med storm. Dess tålighet och yta öppnar möjligheterna för ditt hem. Dekton Taga är inspirerad av kvartsiten Taj Mahal. Keramikskivan är en tolkning, anpassad till nuvarande trender, samtidigt som naturstenens karaktär bibehålls. De gråaktiga tonerna med marmoreringar och kristallina ådringar förstärker dess naturliga struktur. Dekton Tagas fantastiska glans och estetiska kvalitet bidrar till att göra denna keramikskiva till en tidlös premiummodell. Förutom Dektons otroliga egenskaper och tålighet, har Cosentino lyckats skapa skivor med naturmaterialets utstrålning - helt utan några begränsningar.
-
Recensioner
Bli först med att recensera denna produkt!
Din recension:
För att skicka en recension måste du vara inloggad.
-
Om tillverkaren
Dekton är Cosentinos mest tåliga yta och ett av de ultimata materialen för ditt kök eller badrum. Det är en högpresterande yta som används till allt från bänkskivor och köksbänkar till golv och väggar. Materialet är tillverkat av en blandning av glas, kvarts och porslin, vilket ger en unik kombination av styrka, hållbarhet och estetik. Dekton är ett populärt val i moderna hem och kommersiella miljöer tack vare sin mångsidighet och sitt höga motstånd mot slitage och fläckar. För dig som även överväger andra exklusiva material som marmorskiva eller komposit, är Dekton ett starkt alternativ med både tidlös design och exceptionell prestanda.
| Absorbansförhållande | >0.1 % |
| Färg | Ljusgrå med glansig yta och kristallin marmorering – exklusiv känsla |
| Garanti | 5 år |
| Tjocklek | 12 mm, 20mm |
| Ursprungsland | Spanien |
| Plattstorlek | 3180 x 1430 mm |
| Produkttyp | Bänkskiva |
| Storlek | 3180 x 1430 mm |
| Yta | Polerad |
| Vikt | ca 30 kg/m² |
| Material | Keramik |
| Varumärke | Dekton |
Senast sedda produkter
Hitta tillbaka till favoriterna som du tidigare har besökt.